Втора тетовска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Втора тетовска парохија — македонска православна парохија во Архиерејското намесништво од Тетово со главна парохиска црква „Св. Кирил и Методиј“ во населбата Два Бреста. Неа ја опслужува протојереј-ставрофор Мирко Станковски (сос. 2015). Во состав на оваа парохија покрај дел од градот опфатени се и селата: Џепчиште, Једоарце, Отуње, Сетоле, Непроштено и Лукојца.[1]

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Парохијата има 12 цркви и тоа во:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Тетово 1903
Црква „Св. Атанасиј“ Џепчиште
Црква „Св. Богородица“ Џепчиште 1994
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Једоарце 1922
Црква „Св. Ѓорѓи“ Отуње 1860(прва);1994(втора)
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Сетоле 1862
Црква „Св. Архангел Михаил“ Непроштено 13 век(прва), поново време(втора)
Црква „Св. Илија“ Непроштено
Црква „Св. Ѓорѓи“ Непроштено
Црква „Св. Илија“ Луковица 1995
Црква „Св. Петка“ Луковица 2005
Црква „Св. Ѓорѓи“ Луковица 1936

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.