Црква „Св. Димитриј“ - Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква Свети Димитриј - Тетово-01.jpg
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Прва тетовска
Местоположба

Карта

Место Тетово
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 1906
Завршено 1912
Осветување 1915,
1958 (пресоветена)
Ктитор Захарије Манојловски
Архитектонски опис
Површина 0,94 ари

Свети Димитриј претставува македонска православна црква во Тетово. Се наоѓа на локацијата на градските гробишта, на северозападниот дел од градот. Површината на црквата изнесува 0,94 ари. Порано тука постоела помала црквичка - параклис, а на нејзиното место изградена е денешната црква посветена на „Свети Димитриј“. Градбата започнала во 1906 година и траела сè до 1912 година. Ктитор на истата бил Захарије Манојловски. Осветена е три години подоцна, во 1915 година. Преосветена е повторно во 1958 година од страна на првиот македонски архиепископ на возобновената Охридска архиепископија во лицето на Македонската православна црква Господин Господин Доситеј.

Црквата е грдаена од камен и полна цигла и се смета за објект од тврд материјал. Во 1990 година извршена е целосна реконструкцијана објектот. Сменета е целосно кровната конструкција, извршена е замена на врати и прозорци со нови, замена на електричната инсталација, замена на подот со пластични подни плочки, поставена е ламперија на плафонскиот дел извршено, изведени се молерофарбарски работи.

Црквата во повеќе наврати била ограбувана.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ограбена црква во Тетово“. Дневник. 19 октомври 2008. Посетено на 2011-09-06.