Четврта тетовска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Четвртата тетовска парохија е парохија која е под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Тетово со главна парохиска црква „Св. Никола“ во населбата Колтук. Неа ја опслужува протојереј-ставрофор Ратко Милановски. Во состав на оваа парохија покрај дел од градот опфатени се и селата: Лавце, Долна Лешница и Требош како и манастирскиот комплекс "Свети Атанасиј" којшто се наоѓа на месноста Балтепе над Тетово.[1].

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Парохијата има 4 цркви и тоа во:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“ Тетово 14 век (прва),
1842 (втора),
1901/02 (трета)
Sv. Nikola vo Tetovo 09.JPG
Црква „Св. Петка и Св. Недела“ Тетово 14 век (прва); 2000 (втора) St. Petka Tetovska 03.JPG
Црква „Св. Атанасиј“ Тетово 13 век (прв објект)
1922 (сегашен објект)
Crkva nad kaleto vo Tetovo.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Лавце 19 век Sv. Gjorgjija - Lavce.jpg
Црква „Св. Спас“ Лавце
Црква „Св. Никола“ Долна Лешница
Црква „Св. Ѓорѓи“ Требош
Црква „Св. Атанасиј“ Требош 1969 Фреска на Св. Атанасиј во требошката црква.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.