Црква „Св. Ѓорѓи“ - Требош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Четврта тетовска
Местоположба
Населено место Требош
Општина Желино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Ѓорѓиј Победоносец
Живопис 11 до 14 век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи претставува македонска православна црква во тетовското село Требош.[1] Се смета дека фрескоживописот во црквата е еден од најубавите зачувани византиски живописи во овој дел на Полог и потекнува од некаде од 11 до 14 век.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Привршуваат подготовките за старт на проектот за реставрација на манастирската црква "Успение на Пресвета Богородица" во Лешок