Црква „Св. Атанасиј“ - Требош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Фреска на Св. Атанасиј во требошката црква.jpg

Фреска на Св. Атанасиј над влезната врата во црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Четврта тетовска
Местоположба

Координати 42°0′49″N 21°2′3″E / 42.01361° СГШ; 21.03417° ИГД / 42.01361; 21.03417Координати: 42°0′49″N 21°2′3″E / 42.01361° СГШ; 21.03417° ИГД / 42.01361; 21.03417
Место Требош
Општина Желино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 19 век и 1969
Осветување 10 октомври 1976
Архитектонски опис

Свети Атанасиј претставува македонска православна црква во тетовското село Требош.[1] Се наоѓа во самиот центар на селото. Првобитно црквата е изградена во 19 век[2], но обновена е во 1969 година, за на 10 октомври 1976 година да биде осветена. Околу црква се наоѓаат селските гробишта. Црквата неколкупати бил цел на грабежи.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Trifunovski, Jovan F. (1976). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (француски) (1. изд.). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art.
  3. Вандализам во манастирот "Свети Атанасиј"[мртва врска]