Црква „Св. Ѓорѓи“ - Луковица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓија“.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Втора тетовска
Местоположба
Населено место Луковица, Тетово
Општина Желино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Ѓорѓи Победоносец
Изградба 1936
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓимакедонска православна црква во тетовското село Луковица.[1] Се наоѓа веднаш над селото од југозападна страна. Црквата е изградена во 1936 година на темели на многу стар разрушен храм.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.