Црква „Св. Петка“ - Луковица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ 2.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Втора тетовска
Местоположба

Место Луковица
Општина Желино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Петка Трновска
Архитектонски опис

Света Петка претставува македонска православна црква во тетовското село Луковица.[1] Таа е најнова во селото е нејзината изградна е во тек (сос.2015). Била цел на грабеж.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Kрадци први ја посетија црквата во изградба во Луковица[мртва врска]