Црква „Св. Илија“ - Луковица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Манастир „Св. Илија“ 6.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Втора тетовска
Местоположба
Координати 41°53′17″N 21°9′2″E / 41.88806° СГШ; 21.15056° ИГД / 41.88806; 21.15056Координати: 41°53′17″N 21°9′2″E / 41.88806° СГШ; 21.15056° ИГД / 41.88806; 21.15056
Населено место Луковица, Тетово
Општина Желино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Завршено 1995
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија претставува македонска православна црква во тетовското село Луковица.[1] Црквата е главна и единствена црква во Луковичкиот манастир. Се наоѓа ападно од селото. Од 2014 години постои иницијатива за изградба на манастирски конаци околу црквата.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Иницијатива да се градат конаци до црквата во тетовска Луковица