Црква (Новаќе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква
Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°57′37″N 20°54′54″E / 41.96028° СГШ; 20.91500° ИГД / 41.96028; 20.91500Координати: 41°57′37″N 20°54′54″E / 41.96028° СГШ; 20.91500° ИГД / 41.96028; 20.91500
Основни податоци
Име Црква
Место Новаќе
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква е археолошки локалитет во тетовското село Новаќе, т.е средновековна црква и некропола[1]. Се наоѓа на мала височинка, оддалечена 200 m јужно од селото, каде се наоѓаат остатоци од мала еднокорабна црква што била посветена на Св. Никола. Околу неа се гледаат камени плочи од гробни конструкции[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069. 
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959