Тумба (Камењане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°56′39″N 20°55′36″E / 41.94417° СГШ; 20.92667° ИГД / 41.94417; 20.92667Координати: 41°56′39″N 20°55′36″E / 41.94417° СГШ; 20.92667° ИГД / 41.94417; 20.92667
Основни податоци
Име Тумба
Место Камењане
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет во тетовското село Камењане. Локалитетот претставува утврдена населба и некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа западно од селото, на падините на Шар Планина, каде има висок рид со зарамнето плато на кое се гледаат остатоци од темели на бедем, множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, 1996, издание на МАНУ, Скопје, Македонија.