Црква (Синичане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°56′25″N 20°55′5″E / 41.94028° СГШ; 20.91806° ИГД / 41.94028; 20.91806Координати: 41°56′25″N 20°55′5″E / 41.94028° СГШ; 20.91806° ИГД / 41.94028; 20.91806
Основни податоци
Име Црква
Место Синичане
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Цркваархеолошко наоѓалиште во тетовското село Синичане, т.е средновековна црква и некропола. Се наоѓа на 500 м северно од селото, на зарамнето плато, каде се наоѓаат остатоци од еднокорабна црква со мали димензии, а по површината се распознаваат покривни плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.