Попово Маало (Боговиње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Попово Маало
археолошко наоѓалиште
Попово Маало is located in Археолошки локалитет во Македонија
Попово Маало
Попово Маало
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°55′24″N 20°54′48″E / 41.92333° СГШ; 20.91333° ИГД / 41.92333; 20.91333Координати: 41°55′24″N 20°54′48″E / 41.92333° СГШ; 20.91333° ИГД / 41.92333; 20.91333
Основни податоци
Име Попово Маало
Место Боговиње
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Попово Маало е археолошки локалитет во тетовското село Боговиње. Локалитетот претставува црква и некропола од доцниот среден век[1]. Локалитетот се наоѓа на западниот раб на селото, каде при изградбата на станбени објекти мештаните откриле повеќе гробови градени со камени плочи. Во историските извори се споменува постоење на стара црква.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Trifunovski, Jovan F. (1976) (на француски). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (1 издание). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art.