Сред Село (Пирок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сред Село
археолошко наоѓалиште
Сред Село is located in Македонија
Сред Село
Местоположба на Сред Село во Македонија
Местоположба 41°54′38″N 20°54′38″E / 41.91056° N; 20.91056° E / 41.91056; 20.91056Координати: 41°54′38″N 20°54′38″E / 41.91056° N; 20.91056° E / 41.91056; 20.91056
Основни податоци
Име Сред Село
Место Пирок
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во тетовското село Пирок. Претставува населба од доцноантичкото време. При изградбата на станбените куќи и со градинарските работи во дворовите биле откриени темели од повеќе објекти. На површината има повеќе фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069