Мурје (Раковец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Мурје
археолошко наоѓалиште
Мурје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мурје
Мурје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°55′14″N 20°53′57″E / 41.92056° СГШ; 20.89917° ИГД / 41.92056; 20.89917Координати: 41°55′14″N 20°53′57″E / 41.92056° СГШ; 20.89917° ИГД / 41.92056; 20.89917
Основни податоци
Име Мурје
Место Раковец
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мурје е археолошки локалитет во тетовското село Раковец. Локалитетот претставува населба и црква од средниот век. Се наоѓа на околу 200-300 m западно од селото, каде на голема површина се среќаваат грамади од кршен камен и покривни ќерамиди, а видливи се и остатоци од еднокорабна мала црква. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069