Дрмник (Долно Палчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрмник
археолошко наоѓалиште
Дрмник is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дрмник
Дрмник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′5″N 20°55′33″E / 41.96806° СГШ; 20.92583° ИГД / 41.96806; 20.92583Координати: 41°58′5″N 20°55′33″E / 41.96806° СГШ; 20.92583° ИГД / 41.96806; 20.92583
Основни податоци
Име Дрмник
Место Долно Палчиште
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дрмник е археолошки локалитет во тетовското село Долно Палчиште. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на 2 km јужно од селото, на падините на Шар Планина, каде има мала височинка што доминира над околината. На површината има остатоци од црквичка со мали димензии, околу која се гледаат камени плочи од гробни конструкции[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Тумба - населба од неолитско време;
  • Кале - населба од доцната антика и средниот век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069