Топлица (Боговиње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Топлица
археолошко наоѓалиште
Топлица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Топлица
Топлица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°55′24″N 20°54′48″E / 41.92333° СГШ; 20.91333° ИГД / 41.92333; 20.91333Координати: 41°55′24″N 20°54′48″E / 41.92333° СГШ; 20.91333° ИГД / 41.92333; 20.91333
Основни податоци
Име Топлица
Место Боговиње
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Топлица е археолошки локалитет во тетовското село Боговиње. Локалитетот претставува некропола од железното време. Се наоѓа јужно од селото, под патот и железничката пруга, каде со орањето на нивите биле откриени повеќе гробови градени од камени плочи, во кои имало предмети од бронза и железо[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069