Кале (Горно Палчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′46″N 20°55′17″E / 41.97944° СГШ; 20.92139° ИГД / 41.97944; 20.92139Координати: 41°58′46″N 20°55′17″E / 41.97944° СГШ; 20.92139° ИГД / 41.97944; 20.92139
Основни податоци
Име Кале
Место Горно Палчиште
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во тетовското село Горно Палчиште. Локалитетот претставува утврдена населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на северниот раб на селото, на падините на Шар Планина на висок рид што доминира над околниот терен. На врвот има зарамнето плато на кое се гледаат остатоци од бедем, грамади градежен материјал и фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069