Алијанса за Албанците

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од АА)
Алијанса за Албанците
ВодачЗијадин Села
Генерален секретарАрбен Таравари
ГеслоПромените веќе доаѓаат
албански: Ndryshimi tashmë po vjen
Основана20 ноември 2016
ШтабСкопје
Идеологијазаштита на правата на Албанците во Македонија
конзервативизам
проевропизам
Политичка положбаЦентар-Десно
Боибела, жолта, виолетова
Собрание
8 / 120
Општини
4 / 80
Мрежно место
Aleanca për Shqiptarët
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Алијанса за Албанците (албански: Aleanca për Shqiptarët) — политичка коалиција основана на 20 ноември 2016 во Скопје. Нејзин претседател е Зијадин Села, а генерален секретар е Арбен Таравари. Во коалицијата учествуваат партиите ДР-ДПА, Единство, и НДП.[1] На парламентарните избори во 2016, Алијанса за Албанците освоила три пратеници и околу 35 илјади гласови.[2]

Резултати од парламентарни избори[уреди | уреди извор]

избори==

Година на избори Водач Број на гласови % на гласови Број на мандати +/– Влада
2016 Зијадин Села 35,121 2.95
2 / 120
нова партија опозиција
2020 Зијадин Села 81,620 8.95
12 / 120
9

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]