Општина Кочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кочани

Map of Kočani Municipality.svg

Знаме на Општина Кочани Грб на Општина Кочани
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Кочани
Површина 360,36 км²
Демографија
Население 38.092 жители
- проценка од 30.06.2014 37.903[1] жители
Густина на население 105,71 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Ратко Димитровски
Совет 19 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште „Раде Кратовче“ бр. 1 2300 Кочани
Телефон 033 274 001
Факс 033 273 542
Портал Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општина Кочани со селските атари.
Демографска карта на општина Кочани со селските атари.
Карта на општината.

Општина Кочаниопштина во Источна Македонија. Центар на општината е градот Кочани.

Географиja[уреди | уреди извор]

Општина Кочани се наоѓа во источниот дел на Република Македонија, лоцирана на севроисточната страна на Кочанската котлина и југоисточната страна на Осоговските планини. Зафаќа површина 360,32 км2, со најниска надморска височина од 320 м и највисока 2.085 м.

Општината се граничи со:

Општина Кочани има 28 населени места, од кои 1 е градско и 27 селски.

Историja[уреди | уреди извор]

Поради поволната географска местоположба и одличните природни карактеристики, територијата на денешниот град Кочани била населена од најстарите антички времиња, најпрво од Пеонците, Медите и Траките, а во 80- те години од VI век почнуваат да се населуваат Словените, поточно до VII век припадници на племето Смолјани ја колонизираат Кочанската Котлина и се утврдуваат во неа. Браќата Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост од 845- 855 г. престојувајќи во Брегалничката област (Мородвис) отпочнале со ширење на христијанството на словенски јазик.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението од 2002 г. во општина Кочани живеат 38 092 жители[2], од кои:

  • Македонци 35 472 (93,12%)
  • Роми 1951 (5,12%)
  • Турци 315 (0,83%)
  • Власи 194 (0,50%)
  • Срби 63 (0,17%)
  • останати 97 (0,26%)

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Административно седиште на општината е градот Кочани. На локалните избори во март 2009 година за градоначалник на општината е избран Ратко Димитровски од ВМРО-ДПМНЕ. Општинскиот совет брои 19 членови, од кои 5 се од ВМРО-ДПМНЕ, 7 од СДСМ, 2 од ВМРО-НП, и по 1 од ЛДП, СДПМ, ДС, СПМ и ДОМ.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Земјоделство[уреди | уреди извор]

Традиционална стопанска гранка во општина Кочани е земјоделството за кое постојат одлични природни и агротехнички услови. Почвата е плодна од алувијално потекло. Најголем дел од обработливите површини се наводнуваат, поради што има изградено акумулациони објекти и разгранета каналска мрежа од 280 км.

Оризот е најзначајна земјоделска култура со многувековна традиција, високи приноси и одличен квалитет. Годишно се сеат околу 3500 хектари под ориз, со принос од над 5000 кг/ха. Застапени сорти на оризова култура се монтичели, Р-76/6, Сан Андреа, Прима риска, и Монтеса. Квалитетот на оризот е потврден на Еурека-2000 во Брисел со признание Гран-при Најдоброто од Македонија, со заштитен знак бр. 1- оризот, белото кочанско злато.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Културните збиднувања се остваруваат во бројни институции , за која цел се изградени разновидни објекти ( Дом на културата, кино и сл.). Во Кочани постојат неколку фолклорни друштва кои го негуваат фолклорот, а се негува и драмскиот аматеризам. Секоја година традиционално се одржува ДАФ (Драмски Аматерски Фестивал) во месец мај и Деновите на оризот, во месец септември.

За развој на спортот во градот има изградено спортска сала, фудбалски стадион, базен, терени за тенис, мини голф и слично. Постојат голем број на спортски клубови и здруженија во кои се развиваат различни спортови: борење, кошарка, фудбал, гимнастика, карате, шах, и др. Кочани бил домаќин на државни и меѓународни културни и спортски случувања.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Иселеништвото во општината има неколкудецениска традиција, при што главно младата популација, поради економски причини, емигрирала во Западноевропските земји - во почетокот во Германија, Франција и Австрија, а во последната деценија во Италија и делумно САД, Канада и Австралија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Процени на населението на 30.06.2014 и 31.12.2014 според полот и возраста, по општини и по статистичките региони (HTEC 3 - 2007 година)“ (на македонски). Скопје: Државен завод за статистика на Република Македонија. јули 2015. http://www.stat.gov.mk/publikacii/2.4.15.10.pdf. конс. 26 јануари 2016 г. 
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г., Државен завод за статистика