Општина Македонска Каменица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонска Каменица

Map of Makedonska Kamenica Municipality.svg

Знаме на Општина Македонска Каменица Грб на Општина Македонска Каменица
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Македонска Каменица
Површина 190,37 км2
Демографија
Население 8.110 жит.
- проценка од 31.12.2016 7.524 жит.
Густина 42,60 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Димчо Атанасовски
Совет 11 члена
Контактни податоци
Седиште Каменичка б.б. 2304 Македонска Каменица
Телефон 033 431-438
Мреж. место Службен портал
Карта на Општина Македонска Каменица со селските атари.
Демографска карта на Општина Македонска Каменица со селските атари.

Општина Македонска Каменицаопштина во Источниот Регион, во Република Македонија. Центар на општината е истоимениот град Македонска Каменица.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина Македонска Каменица е општина во Источниот Регион во состав на Република Македонија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, Општина Македонска Каменица брои 8110 жители, чиј етнички состав е:[1]

  • Македонци 8055 - 99,32%
  • Роми 14 - 0,17%
  • Срби 24 - 0,30%
  • Бошњаци 8 - 0,10%
  • останати 9
Вероисповед Вкупно
православни 7.694
муслимани 23
католици 1
протестанти 0
останати 392
Јазик Вкупно
македонски 8.065
албански 0
турски 1
ромски 6
влашки 0
српски 26
бошњачки 1
останати 11

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Македонска Каменица е Соња Стаменкова од редовите на СДСМ. Таа бил избрана на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Македонска Каменица е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  СДСМ: 6 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 5 места

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]