Општина Камењане

Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Камењане.
Општина Камењане
денес дел од Општина Боговиње
Податотека:Zgradata na Opština Kamenjane.jpg

Општинската зграда

Општи податоци
Седиште Камењане
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 14.442[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Камењане — рурална поранешна општина во Македонија, основана во 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Боговиње. Седиште на општината било селото Камењане.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Камењане спаѓале следниве села: Горно Палчиште, Горно Седларце, Долно Палчиште, Јеловјане, Камењане, Новаќе, Синичане и Урвич.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година, општината Камењане имала 14.442 жители,[1] од кои:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 14 февруари 2015.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]