Општина Куклиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село, видете Куклиш.
Општина Куклиш
денес дел од Општина Струмица


Општи податоци
Седиште Куклиш
Демографија
Население 8.064[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Куклишпоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена со Општина Струмица. Седиште на општината било селото Куклиш.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Куклиш спаѓале следниве села: Дорломбос, Злешево, Костурино, Куклиш, Мемешли, Орманли, Раборци, Свидовица, Три Води и Чепели.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, општината Куклиш брои 8.064 жители[1], од кои:

националност број
Македонци 4.449
Турци 211
Срби 4
останати 2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 16 август 2020. Посетено на 16 април 2020.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијална поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.