Прејди на содржината

Општина Косел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Косел
денес дел од Општина Охрид


Општи податоци
Седиште Косел
Површина н.п. км2
Демографија
Население 1.369[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Коселпоранешна општина во Југозападна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Охрид. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Косел.[2]

Населени места

[уреди | уреди извор]

Во Општина Косел спаѓале следниве села: Вапила, Расино, Завој, Речица, Плаќе, Свиништа, Скребатно, Сирула, Опеница, Куратица и Косел.

Население

[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, Општина Косел има 1.369 жители,[1] од кои:

националност број
Македонци 1.359
Срби 6
останати 4
  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определувања на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано

[уреди | уреди извор]