Општина Неготино-Полошко

Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Неготино.
Општина Неготино Полошко
денес дел од Општина Врапчиште


Знаме на Општина Неготино-Полошко Грб на Општина Неготино-Полошко
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Неготино
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 16.813[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Неготино Полошко — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Врапчиште. Седиште на општината било селото Неготино.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Неготино Полошко спаѓале следниве села: Горјане, Градец, Добри Дол, Ѓурѓевиште, Калиште, Ломница, Сенокос и Неготино.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, Општина Неготино-Полошко има 16.813 жители,[1] од кои:

националност број
Македонци 16
Албанци 16.710
Турци 2
Срби 1
Бошњаци 7
останати 77

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 14 февруари 2015.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.