Општина Неготино-Полошко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село, видете Неготино.
Општина Неготино Полошко
денес дел од Општина Врапчиште


Знаме на Општина Неготино-Полошко Грб на Општина Неготино-Полошко
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Неготино
Регион Полошки регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 3673[1] жит.
Локална управа
Контактни податоци

Општина Неготино Полошко — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Врапчиште. Седиште на општината било селото Неготино.[2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на Македонија“ (PDF) (македонски). Завод за статистика на Македонија. 2002. конс. 14 февруари 2015. 
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, “Сл. Весник на Република Македонија” бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.