Прејди на содржината

Злешево

Координати: 41°21′15″N 22°34′26″E / 41.35417° СГШ; 22.57389° ИГД / 41.35417; 22.57389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Злешево
Злешево во рамките на Македонија
Злешево
Местоположба на Злешево во Македонија
Злешево на карта

Карта

Координати 41°21′15″N 22°34′26″E / 41.35417° СГШ; 22.57389° ИГД / 41.35417; 22.57389
Општина Струмица
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27031
Надм. вис. 480 мнв м
Злешево на општинската карта

Атарот на Злешево во рамките на општината
Злешево на Ризницата

Злешево — напуштено село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Злешево се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 16 километри.

Надморската височина во селото е 480 метри.

Селото се граничи со Костурино, Чепели, Раброво, Валандово, Пирава.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е споменето во делото на Јован и Константин Драгаш во 1374 година според кое Константин го одзел селото од властта на Дабижив и го подарил на манастирот Свети Пантелејмон на Атос.[2]

Во османлиско време се споменува во 1621 година под името Излешева со 13 домаќинства. Во текот на XIX век селото било населено со турско население како дел од Струмичката каза.[3]

Во XIX век селото било дел од Струмичката каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948454—    
1953547+20.5%
19610−100.0%
197100.00%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Злешево живееле 185 жители, сите Турци.[4]

Според Димитар Гаџанов во 1916 година во Злешово живееле 360 жители, Турци и Македонци.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 300 Турци.[6]

Селото е иселено по 1961 година, кога броело 547 жители, сите Турци.[7]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 185 454 547 0 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Матанов, Хр. Княжеството на Драгаши, София, 1997, с. 114-5, бел. 41
 3. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 288
 4. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.160.
 5. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 244.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

== Надворешни врски ==