Просениково

Координати: 41°27′33″N 22°40′55″E / 41.45917° СГШ; 22.68194° ИГД / 41.45917; 22.68194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Просениково
Просениково во рамките на Македонија
Просениково
Местоположба на Просениково во Македонија
Просениково на карта

Карта

Координати 41°27′33″N 22°40′55″E / 41.45917° СГШ; 22.68194° ИГД / 41.45917; 22.68194
Општина Струмица
Население 1.223 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2411
Шифра на КО 27051, 27551
Надм. вис. 226 м
Слава Мала Богородица
Просениково на општинската карта

Атарот на Просениково во рамките на општината

Просениково — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Клуб на пензионери
Старата селска чешма
Новата селска чешма
Куќа во селото

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Просениково се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 4 километри.

Надморската височина во селото е 226 метри а површината на селото изнесува 507 ха.

Селото се граничи со Добрејци, Пиперево, Дабиле, Чанаклија, Сарај.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во времето на царот Душан.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Претежно занимање на населението е земјоделството. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 373 ха[2].

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948683—    
1953811+18.7%
1961984+21.3%
19711.170+18.9%
19811.377+17.7%
ГодинаНас.±%
19911.493+8.4%
19941.500+0.5%
20021.550+3.3%
20211.223−21.1%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 450 Македонци.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.550 жители и 358 домаќинства.[4] Од жителите 1.543 се Македонци, 5 се Срби, а 3 се останати.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле жители, од кои Македонци и лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 340 274 683 811 984 1.170 1.377 1.493 1.500 1.550 1.223
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 1772 и 1773 според Државната изборна комисија, сместени во младински дом.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.340 гласачи.[11]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.352 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Населени места во Струмица“. http://www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-05. Надворешна врска во |publisher= (help)
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 21 декември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-13. Посетено на 21 декември 2019.
 12. „Парламентарни избори 2020“. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)
 13. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]