Општина Клечевце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Клечевце
денес дел од Општина Куманово


Општи податоци
Седиште Клечевце
Површина н.п. км2
Демографија
Население 1.609[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Клечевцепоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Куманово. Седиште на општината било селото Клечевце.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Клечевце спаѓале следниве села: Аљинце, Бељаковце, Војник, Довезенце, Дренок, Јачинце, Косматац, Мургаш, Облавце, Орах, Руѓинце, Стрезовце, Зубовце и Клечевце.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, Општина Клечевце има 1.609 жители,[1] од кои:

националност број
Македонци 1.583
Срби 24
останати 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 април 2015. Посетено на 29 август 2013.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]