Војник (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Војник
Панорама на село Војник.jpg

Панорама на селото Војник

Војник is located in Македонија
Војник
Местоположба на Војник во Македонија
Координати 42°09′35″N 21°52′17″E / 42.15972° СГШ; 21.87139° ИГД / 42.15972; 21.87139Координати: 42°09′35″N 21°52′17″E / 42.15972° СГШ; 21.87139° ИГД / 42.15972; 21.87139
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Средорек
Население 61[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1304
Повик. бр. 031
Надм. вис. 370 м
Војник на општинската карта
Војник во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Војник во рамките на општината
Commons-logo.svg Војник на Ризницата


Војник — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Средорек, во околината на градот Куманово.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во селото Војник имало 61 жител, од кои 57 Македонци, 3 Срби и 1 останат.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 136 98 121 144 165 129 114 86 87 61
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

Родови[уреди | уреди извор]

Војник е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година родови во селото се:

  • Стари родови: Ѓокинци (5 к.), Цоровци (3 к.) и Голомевци (2 к.)
  • Доселени родови: Петраљичанци (5 к.) доселени се пред крајот на турското владеење од селото Петралица, кривопаланечко; Чунгурци (4 к.) доселени се кога и претходниот род од селото Цвиланце; Цветановци (2 к.) доселени се кога и другите два рода од селото Макреш; Алексовци (2 к.) доселени се од селото Старо Нагоричане; Савевци (1 к.) доселени се од истото место како и претходниот род.
  • Доселени каурски Роми: Јаќимовци (1 к.) доселени се од селото Макреш пред 1912 година; Коњушанци (2 к.) доселени се како просјаци во 1918 година од селото Коњух; Николовци (1 к.) доселени се во 1945 година од селото Конопница, кривопаланечко.[5]


Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. конс. 18 март 2017. 
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика. 
  5. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]