Општина Липково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Липково
Општина
Знаме на Општина ЛипковоГрб на Општина Липково
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеЛипково
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникЕркан Арифи
Површина
 • Вкупна267,82 км2 (103,41 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно22.308
 • Густина83/км2 (220/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+031
Регистарски табличкиKU
Мреж. местоkomunaelikoves.gov.mk
Карта на Општина Липково со селските атари.
Карта на Општина Липково со селските атари.

Општина Липково (албански: Komuna e Likovës) — општина во Северна Македонија. Опфаќа 22 села во падините на Скопска Црна Гора и македонскиот дел на котлината Жеглигово, по течението на Липковска Река, десна притока на Кумановска Река. Градоначалник на Општина Липково е Еркан Арифи, а седиште на општината е селото Липково. Општината зафаќа површина од 267,82 км2 и густина на населението 101,03 жители на км2. Населението брои 27.058 (2002), од кои мнозинството Албанци.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина Липково се состои од 23 села:

Алашевце, Белановце, Ваксинце, Виштица, Глажња, Гошинце, Думановце, Злокуќане, Извор, Липково, Лојане, Лукаре, Матејче, Никуштак, Опае, Оризари, Отља, Р’нковце, Ропалце, Руница, Слупчане, Стража и Стрима.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

На пописот од 2002 година, општината има 27.058 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Народ Жители Удел (%)
Македонци 162 0,02
Турци 0 1,37
Роми 0 0,63
Албанци 26 255 97,42
Власи 1 0,00
Срби 370 0,00
Бошњаци 4 0,00
останати 133 0,56
Вероисповед Вкупно
православни 531
муслимани 26.351
католици 16
протестанти 0
останати 160
Јазик Вкупно
македонски 213
албански 26.379
турски 0
ромски 0
влашки 1
српски 318
бошњачки 5
останати 142

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Липково е Еркан Арифи од редовите на ДУИ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Советот на општина Липково е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДУИ: 9 места
  БЕСА: 4 места
  АА: 3 места
  ДПА: 2 места
  ПДП: 1 место

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]