Виштица

Координати: 42°5′58″N 21°35′35″E / 42.09944° СГШ; 21.59306° ИГД / 42.09944; 21.59306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виштица
Виштица во рамките на Македонија
Виштица
Местоположба на Виштица во Македонија
Виштица на карта

Карта

Координати 42°5′58″N 21°35′35″E / 42.09944° СГШ; 21.59306° ИГД / 42.09944; 21.59306
Општина Липково
Население 810 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17017, 17517
Надм. вис. 519 м
Виштица на општинската карта

Атарот на Виштица во рамките на општината
Виштица на Ризницата

Виштица — село во Општина Липково.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948553—    
1953613+10.8%
1961603−1.6%
1971732+21.4%
1981885+20.9%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994942—    
2002991+5.2%
2021810−18.3%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 400 Албанци.[2]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 991 жител, од кои 984 Албанци и 7 останати.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 810 жители, од кои 784 Албанци и 26 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 200 553 613 603 732 885 0 942 991 810
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Виштица е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Исове (14 к.) доселени се од Арна во Малесија, северна Албанија. Они се најстар род во селото; Дуракове (13 к.) исто потекло како и претходниот род, со нив биле роднини; Лепаве (6 к.) потекнуваат од фисот Шаља во северна Албанија; Мал Зез (9 к.) потекнуваат од фисот Бериша. Доселени од северна Албанија; Донаве (8 к.) доселени се од местото Дерјан во Матија, северна Албанија; Океја (6 к.) од фисот Шаља. Доселени се во XIX век од северна Албанија.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[10]
 • Резина — средновековна населба; и
 • Црква — средновековна црква.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ.
 10. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 206. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]