Лукаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукаре
Лукаре во рамките на Македонија
Лукаре
Местоположба на Лукаре во Македонија
Лукаре на карта

Карта

Координати 42°13′51″N 21°29′54″E / 42.23083° СГШ; 21.49833° ИГД / 42.23083; 21.49833Координати: 42°13′51″N 21°29′54″E / 42.23083° СГШ; 21.49833° ИГД / 42.23083; 21.49833
Регион  Североисточен
Општина  Липково
Население ? жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 1047 м
Лукаре на општинската карта

Атарот на Лукаре во рамките на општината
Лукаре на Ризницата


Лукаре (албански: Lukar) — село во Општина Липково, Кумановско.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на северните падини на Скопска Црна Гора, над селото Гошинце.

Историја[уреди | уреди извор]

Според мештаните, на подрачјето на Лукаре некогаш постоел манастир. Ова го потврдуваат средновековните наоди од блиското наоѓалиште Луксаре.[2]

Лукаре е прогласено за самостојна населба во 2014 г.,[3] а дотогаш било во северно маало на Гошинце.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 207. ISBN 9989-649-28-6.
  3. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]