Алашевце

Координати: 42°11′9″N 21°35′25″E / 42.18583° СГШ; 21.59028° ИГД / 42.18583; 21.59028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алашевце
Алашевце во рамките на Македонија
Алашевце
Местоположба на Алашевце во Македонија
Алашевце на карта

Карта

Координати 42°11′9″N 21°35′25″E / 42.18583° СГШ; 21.59028° ИГД / 42.18583; 21.59028
Општина Липково
Население 89 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17002
Надм. вис. 611 м
Алашевце на општинската карта

Атарот на Алашевце во рамките на општината
Алашевце на Ризницата

Алашевце — село во Општина Липково.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа во северозападниот дел на Кумановското Поле или Жеглигово, во сливот на Липковска Река, а во рамките на територијата на Општината Липково. Селото е ридско, на надморска височина од 650 метри. Од градот Куманово населбата е оддалечена 14 км.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има мошне мал атар на простор од 2,7 км2. Обработливото земјиште зазема површина од 129 ха, на пасиштата отпаѓаат 51 ха, а на шумите 82 ха. Селото има полјоделска функција.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948496—    
1953340−31.5%
1961307−9.7%
1971334+8.8%
1981283−15.3%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994158—    
2002126−20.3%
202189−29.4%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 250 Албанци.[3]

Алешевце е мала населба, којашто во 1961 година имала 307 жители, а во 1994 година 158 жители, исклучително населено со албанско население.

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 126 жители, од кои 119 Албанци и 7 останати.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 89 жители, од кои 84 Албанци и 5 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 160 496 340 307 334 283 0 158 126 89
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Алашевце е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Алшиче (26 к.) потекнуваат од фисот Бериша. Овде се доселиле од селото Слубица кај Гнилане. Го знаат следното родословие: Алил (жив на 38 г. во 1941 година) Иљаз-Алил-Асан-Амет, основачот на родот кој се доселил. Подалечно потекло имаат од северна Албанија, од местото Алшиќ во Малесија; Гавел (12 к.) потекнуваат од фисот Бериша. Доселени се после претходниот род од селото Станчиќ во Горна Морава. Уште подалечно потекло од северна Албанија.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 9–10.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. . Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]