Стрима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрима
Стрима во рамките на Македонија
Стрима
Местоположба на Стрима во Македонија
Стрима на карта

Карта

Координати 42°9′23″N 21°31′31″E / 42.15639° СГШ; 21.52528° ИГД / 42.15639; 21.52528Координати: 42°9′23″N 21°31′31″E / 42.15639° СГШ; 21.52528° ИГД / 42.15639; 21.52528
Општина Липково
Население 9 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17097
Надм. вис. 907 м
Стрима на општинската карта

Атарот на Стрима во рамките на општината
Стрима на Ризницата

Стрима — село во Општина Липково.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Стрима е планинско село кое се наоѓа на само 9км од општина Липково. Селото се наоѓа на падините на Карадак (Скопска Црна Гора) и е сместено во северозападна Македонија до границата со Косово. Стрима допира со атарот на селата Брест на запад, Отља на исток, Р'нковце на север, и на југозапад со селата Матејче, Љубанци во општина Бутел, Радишани; последните села најмногу допираат во близина на селото Бел Камен. Најниската надморска височина кај селото е 700 метри, додека највисоката е 1625 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

При крајот на XIX век, Стрима е албанско село во Скопската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов од 1900 година, селото Стрима е населено од 140 арнаути муслимани.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Економијата во селото е Главно фокусирана на зачувување на шумите и добитокот, но ова село е карактеризирано и во одгледување на житни култури како пченица, пченка, јачмен, 'рж и овес.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948365—    
1953349−4.4%
1961326−6.6%
1971305−6.4%
1981208−31.8%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
199498—    
20023−96.9%
20219+200.0%

Според пописот од 2002, Стрима има 3 жители Албанци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 9 жители, сите 9 лица без податоци.[2]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 140 365 349 326 305 208 0 98 3 9
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Родови[уреди | уреди извор]

Стрима е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Матрин (13 к.), Ибраим (17 к.) и Поштр (18 к.) потекнуваат од фисот Бериш во северна Албанија. Одамна доселени овде.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
  • Кале — доцноантички кастел збег;

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  7. Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]