Стража (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стража
Стража is located in Македонија
Стража
Местоположба на Стража во Македонија
Стража на интерактивна карта

Координати 42°14′59″N 21°36′17″E / 42.24972° СГШ; 21.60472° ИГД / 42.24972; 21.60472Координати: 42°14′59″N 21°36′17″E / 42.24972° СГШ; 21.60472° ИГД / 42.24972; 21.60472
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Липково
Област Скопска Црна ГОра
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1325
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17095
Надм. вис. 1080 м
Стража на општинската карта
Стража во Општина Липково.svg

Атарот на Стража во рамките на општината
Commons-logo.svg Стража на Ризницата


Стража — село во Општина Липково, во северниот дел на Македонија. Денес нема жители.[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е планинско, сместено под североисточната падина на Скопска Црна Гора[2], до самата граница со Србија (Општина Прешево).

На околу 500 м на северозапад од главната населба е Табак Маало, сместено на повисок дел од падината.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век Стража било албанско село во Кумановската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Стража се состоела од 100 „Арнаути муслимани“.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Иако на претходните етнографски прегледи населението е укажано како албанско (т.е. „арнаутско“), на пописот во 1951 г. тоа се води со 171 жител, од кои 162 Турци и само 9 Албанци.[5] Во текот на 1950-тите деценија бројот на Турци и Албанци се изедначил, веројатно поради иселувањето на Турците. Во 1971 г. Стража се свела на 89 жители — сите Албанци. Селото е целосно напуштено во текот на 1970-тите години.[2] Според пописот од 2002 година, нема ниеден постојан жител.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 100 169 171 158 89 0 0 0 0
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 4 јануари 2021.
  2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I. изд.). Скопје: Патрија. стр. 287. ISBN 9989-862-00-1.
  3. Табак Маала (10305055) — GeoNames
  4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 217. ISBN 954430424X.
  5. Стража — Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)
  6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]