Никуштак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никуштак
Никуштак во рамките на Македонија
Никуштак
Местоположба на Никуштак во Македонија
Никуштак на карта

Карта

Координати 42°4′50″N 21°34′46″E / 42.08056° СГШ; 21.57944° ИГД / 42.08056; 21.57944Координати: 42°4′50″N 21°34′46″E / 42.08056° СГШ; 21.57944° ИГД / 42.08056; 21.57944
Општина Липково
Население 1.572 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17067, 17567
Надм. вис. 567 м
Никуштак на општинската карта

Атарот на Никуштак во рамките на општината
Никуштак на Ризницата


Никуштак — село во Општина Липково.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.331—    
19531.383+3.9%
19611.414+2.2%
19711.411−0.2%
19811.433+1.6%
ГодинаНас.±%
199114−99.0%
19941.558+11028.6%
20021.748+12.2%
20211.572−10.1%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.748 жители, од кои 1 Македонец, 1.744 Албанци и 3 останати.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.572 жители, од кои 1.536 Албанци и 36 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 400 1.331 1.383 1.414 1.411 1.433 14 1.558 1.748 1.572
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Никуштак е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Сулејманови (24 к.) потекнуваат од фисот Бериш. Доселени се од северна Албанија. Го знаат следното родословие: Невзат (жив на 45 г. во 1941 година) Алија-Арслан-Алил-Сулејман, кој се доселил пред околу 200 години; Кука (13 к.) потекнуваат од фисот Шаља. Доселени се од северна Албанија во исто време со претходниот род; Есреф (4 к.), Доќ (17 к.) и Рушан (4 к.) потекнуваат од тројца браќа, тие биле од фисот Гаш во северна Албанија. Некое време живееле во Метохија, пред да се доселат овде; Мајче (23 к.) потекнуваат од фисот Бериш во северна Албанија; Оџалар (9 к.), Јашарови (11 к.), Брамет (22 к.) и Зилфеве (11 к.) потекнуваат од фисот Шаља. Доселени од северна Албанија; Лезан (11 к.) од фисот Бериш. Доселени од северна Албанија.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]