Липково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липково
Липково is located in Македонија
Липково
Местоположба на Липково во Македонија
Липково на интерактивна карта

Координати 42°9′23″N 21°35′7″E / 42.15639° СГШ; 21.58528° ИГД / 42.15639; 21.58528Координати: 42°9′23″N 21°35′7″E / 42.15639° СГШ; 21.58528° ИГД / 42.15639; 21.58528
Општина Липково
Област Жеглигово
Население 2.644 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 17056, 17556
Надм. вис. 448 м
Липково на општинската карта
Липково во Општина Липково.svg

Атарот на Липково во рамките на општината
Commons-logo.svg Липково на Ризницата


Липково (албански: Likovë) — село и административно седиште на истоимената општина, во областа Жеглигово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жеглигово, во западните падини на Скопска Црна Гора, на десниот брег на Липковска Река. На 2 километри од Липково се наоѓа Липковското Езеро. Оддалечено е 13 километри западно од Куманово. Селото е рамничарско, на надморска височина од 450 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кумановската каза на Отоманското Царство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Липково живееле 490 жители, од кои 250 Албанци и 240 Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Липково имало 48 Македонци, патријаршисти, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Населението на селото се зголемувало, така што има население од 1.507 жители во 1961 година, а во 1994 година живееле 2.339 жители.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.644 жители и претставува најголемото село во областа Жеглигово и околината на Куманово. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 2
Турци 0
Роми 0
Албанци 2.631
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 11

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 490[1] 48[2] 1.418 1.663 1.507 1.741 1.929 2.339 2.644[3]

Родови[уреди | уреди извор]

Липково е албанско село.

Како еден од најстарите албански родови во селото се споменува родот Дерњан (53 куќи), каде што се доселил кон крајот на 18 век. Потекнува од местото Дерњан од областа Мат (северна Албанија).[5]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени
  • Реџеп Селмани (1964-), доктор по медицински науки, универзитетски професор по областа хирургија и дигестивна хирургија при Медицинскиот факултет во Скопје и министер за здравство на С.Р.Македонија.
  • Бајрам Шабани, народен херој
  • Крсте Христов, општественик, ктитор на црквата „Црква Св. Димитрија , Скопје“.
  • Садула Дураку (1960 - ), македонски политичар, министер
  • Евзи Мемети (р. 10 јуни 1936) - македонски просветен работник и функционер во СРМ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 217.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 126-127.
  3. 3,0 3,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 10 стр.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]