Лојане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лојане
Лојане во рамките на Македонија
Лојане
Местоположба на Лојане во Македонија
Лојане на карта

Карта

Координати 42°13′59″N 21°39′54″E / 42.23306° СГШ; 21.66500° ИГД / 42.23306; 21.66500Координати: 42°13′59″N 21°39′54″E / 42.23306° СГШ; 21.66500° ИГД / 42.23306; 21.66500
Општина Липково
Население 1.905 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17057, 17557
Надм. вис. 382 м
Лојане на општинската карта

Атарот на Лојане во рамките на општината
Лојане на Ризницата

Лојане — село во Општина Липково, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жеглигово, оддалечено 17 километри северно од Куманово.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кумановската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.339—    
19531.590+18.7%
19611.654+4.0%
19711.843+11.4%
19812.234+21.2%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
19942.274—    
20022.682+17.9%
20211.905−29.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Лојане живееле 440 жители, сите Албанци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 800 Албанци и 50 Македонци.[3]

Според пописот од 2002 година, во Лојане живеат 2.682 жители, од кои 2.668 Албанци, 3 Бошњаци и 11 останати.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.905 жители, од кои 1.858 Албанци и 47 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 440 1.339 1.590 1.654 1.843 2.234 0 2.274 2.682 1.905
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[10]
 • Гури Крис — рудник од римско време;
 • Лојане — некропола од доцноантичко време; и
 • Падина — доцноантички крајпатен стражарски кастел/

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 217.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 211-212. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]