Хаџи Есат џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаџи Есат џамија
Основни податоци
МестоЛојане, Кумановско Македонија
Координати42°13′57″N 21°39′52″E / 42.23250° СГШ; 21.66444° ИГД / 42.23250; 21.66444Координати: 42°13′57″N 21°39′52″E / 42.23250° СГШ; 21.66444° ИГД / 42.23250; 21.66444
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиски
Завршен1816
Особености
Минариња1

Хаџи Есат џамија (албански: Xhamia e haxhi Esatit) — стара џамија во кумановското село Лојане, Општина Липково. Му припаѓа на Кумановското муфтиство на ИВЗ.

Изградена е во 1816 година во класичен османлиски стил, а обновена во 1971 и 1987 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kulturë“. Fshati Llojan. Архивирано од изворникот на 2017-01-31. Посетено на 19 јануари 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]