Кумановско муфтиство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кумановско муфтиство
Logo na IVZ.jpg
Karta na muftistvata vo Makedonija.svg
Муфтиства во Македонија
ОснованаИслам
Типнепрофитна организација
Правен статусактивна
Целпредвидува верски и образовни услуги за муслиманската заедница во Македонија.
МестоКуманово, Македонија
РегионМакедонија
Членство?
Службени јазициалбански
турски
македонски

Кумановското муфтиство е едно од тринаесетте муфтиства на Исламската верска заедница во Македонија.

Седиштето на ова муфтиство се наоѓа во градот Куманово.

Ова муфтиство ги опфаќа реоните на градовите: