Прејди на содржината

Злокуќане

Координати: 42°15′24″N 21°32′57″E / 42.25667° СГШ; 21.54917° ИГД / 42.25667; 21.54917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Злокуќане
Злокуќане во рамките на Македонија
Злокуќане
Местоположба на Злокуќане во Македонија
Злокуќане на карта

Карта

Координати 42°15′24″N 21°32′57″E / 42.25667° СГШ; 21.54917° ИГД / 42.25667; 21.54917
Општина Липково
Население 3 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17039
Надм. вис. 904 м
Злокуќане на општинската карта

Атарот на Злокуќане во рамките на општината
Злокуќане на Ризницата

Злокуќане — село во Општина Липково.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948163—    
1953166+1.8%
1961121−27.1%
197171−41.3%
198168−4.2%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
199426—    
200212−53.8%
20213−75.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 100 Албанци.[2]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 12 жители, сите Албанци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 3 жители, сите 3 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 185 163 166 121 71 68 0 26 12 3
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Злокуќане е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Суљови (9 к.) и Нухови (6 к.) потекнуваат од фисот Гаш. Овие два рода потекнуваа од двајца браќа кои се доселиле како католици од северна Албанија. Нивното потекло било од местото Бело во Љума. Во родот Суљови се знае следното родословие: Ислам (жив на 50 г. во 1941 година) Куртиш-Далип-Рамадан-Суљо, кој се доселил во селото.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  9. . Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]