Општина Богомила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село, видете Богомила.
Општина Богомила
денес дел од Општина Чашка
Задружниот дом во село Богомила.jpg

Поглед кон задружниот дом во селото Богомила, некогашно општинско седиште
Map of Bogomila Municipality.svg

Местоположба на поранешната општина Богомила.
Општи податоци
Седиште Богомила
Регион Вардарски Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 1252[1] жит.
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Богомилапоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Чашка. Седиште на општината било селото Богомила[2].

Територијата на општина се наоѓала во регионот Азот. Најголема река во општината била реката Бабуна. Општината се граничела со: Општина Долнени на југ, Општина Македонски Брод и Општина Самоков на запад, Општина Студеничани и Општина Велес на север, Општина Чашка на исток и Општина Извор на југоисток.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според потписот од 2002 година општината имала 1.252 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 30 март 2013.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°35′35″N 21°28′18″E / 41.59306° N; 21.47167° E / 41.59306; 21.47167Координати: 41°35′35″N 21°28′18″E / 41.59306° N; 21.47167° E / 41.59306; 21.47167