Прејди на содржината

Општина Богомила

Координати: 41°35′35″N 21°28′18″E / 41.59306° СГШ; 21.47167° ИГД / 41.59306; 21.47167
Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Богомила.
Општина Богомила
денес дел од Општина Чашка

Поглед кон задружниот дом во селото Богомила, некогашно општинско седиште

Местоположба на поранешната општина Богомила.
Општи податоци
Седиште Богомила
Регион Вардарски Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 1252[1] жит.
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Богомилапоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Чашка. Седиште на општината било селото Богомила[2].

Територијата на општина се наоѓала во областа Азот. Најголема река во општината била реката Бабуна. Општината се граничела со: Општина Долнени на југ, Општина Македонски Брод и Општина Самоков на запад, Општина Студеничани и Општина Велес на север, Општина Чашка на исток и Општина Извор на југоисток.[1]

Демографија

[уреди | уреди извор]

На пописот од 2002 година, Општина Богомила имала 1.252 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 1.192
Албанци 45
Турци 4
Роми 0
Власи 0
Срби 5
Бошњаци 0
останати 6
  1. 1,0 1,1 1,2 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 30 март 2013.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

41°35′35″N 21°28′18″E / 41.59306° СГШ; 21.47167° ИГД / 41.59306; 21.47167