Аљинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аљинце
Аљинце во рамките на Македонија
Аљинце
Местоположба на Аљинце во Македонија
Аљинце на интерактивна карта

Карта

Координати 42°12′33″N 21°59′57″E / 42.20917° СГШ; 21.99917° ИГД / 42.20917; 21.99917Координати: 42°12′33″N 21°59′57″E / 42.20917° СГШ; 21.99917° ИГД / 42.20917; 21.99917
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Средорек
Население 22 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17004
Надм. вис. 926 м
Аљинце на општинската карта
Аљинце во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Аљинце во рамките на општината
Commons-logo.svg Аљинце на Ризницата


Аљинце — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Средорек, во околината на градот Куманово.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948372—    
1953395+6.2%
1961374−5.3%
1971314−16.0%
1981154−51.0%
ГодинаНас.±%
199192−40.3%
199479−14.1%
200238−51.9%
202122−42.1%

Според пописот од 2002 година, во селото Аљинце имало 38 жители, сите Македонци.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 22 жители, од кои 19 Македонци и 3 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 385 344 372 395 374 314 154 92 79 38 22
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Алинце е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Староселци (12 к.) Потекнуваат од овчар кој преживеал по пустошењето на старото село. Џамбасци (9 к.) гранка се од претходниот род.
 • Доселеници: Грујинци (10 к.), Градиштанци (6 к.), Трлци (6 к.) и Јабучанци (13 к.) доселени се, но не знаат од каде се. Во првиот род се знае следното родословие: Стојче (жив на 67 г. во 1971 година) Милан-Анѓел-Смилко.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Џамбасци се иселени во Брешко. Костадинови, Мацанци, Доданци, Прчовчани, Јованови и Павлеви се иселени во пониското село Канарево. Алинчани се иселени во Макреш. Антинци се иселени во Облавце. Шопови се иселени во Вак'в. Иселеници од Алинце има и на следните места. Глогоњ кај Панчево, Куманово, Скопје, Бор и Белград.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 18 март 2017.
 3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. 8,0 8,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.
 9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 205. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]