Облавце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Облавце
Облавце is located in Македонија
Облавце
Местоположба на Облавце во Македонија
Облавце на интерактивна карта

Координати 42°9′25″N 21°54′24″E / 42.15694° СГШ; 21.90667° ИГД / 42.15694; 21.90667Координати: 42°9′25″N 21°54′24″E / 42.15694° СГШ; 21.90667° ИГД / 42.15694; 21.90667
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Средорек
Население 124[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1314
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17070
Надм. вис. 469 м
Облавце на општинската карта
Облавце во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Облавце во рамките на општината
Commons-logo.svg Облавце на Ризницата


Облавце — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Средорек, во околината на градот Куманово.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во селото Облавце имало 124 жители, од кои 123 Македонци и 1 Србин.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 250 360 383 426 454 407 296 203 180 124
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

Родови[уреди | уреди извор]

Облавце е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година, родови во селото се:

  • Староседелци и доселеници со непознато потекло: Чолачанци (8 к.), Тутушанци (5 к.), Бароњци (4 к.), Бајагинци (4 к.), Стамболци (3 к.), Арсеновци (2 к.), Портарци (2 к.), Ралевци (2 к.), Печењаци (7 к.), Лукарци (4 к.) и Жерци (2 к.) некои од наведените родови се староседелски, а други се доселени со непознато потекло.
  • Доселеници со познато потекло: Шопци (4 к.) доселени се од селото Герман кај Крива Паланка; Нагоричанци (1 к.) доселени се од Нагоричане; Долинци (2 к.) доселени се од селото Коинце, подалечно потекло од некаде од Србија; Антинци (5 к.) доселени се од селото Аљинце; Николајци (4 к.), Дудманчанци (2 к.) и Дренчанци (1 к.) доселени се од селото Дренак кај Крива Паланка; Карадачанци (1 к.) и Чифлиџанци (1 к.) доселени се од селото Страцин кај Кратово; Радибужчанци (1 к.) доселени се од селото Радибуш кај Крива Паланка; Мајорци (1 к.) доселени се од селото Арбанашко.[5]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Иселеништвото почнало со посилен интензитет веднаш по Втората светска војна. Воглавно во селото останувало постарото население со преку 50 години, додека помладите почнале да се иселуваат.

Постари иселеници има во Долно Коњаре (Боне), Миладиновци (Тодоровски).[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 20 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]