М’гленце

Координати: 42°20′06.43″N 21°56′54.06″E / 42.3351194° СГШ; 21.9483500° ИГД / 42.3351194; 21.9483500
Од Википедија — слободната енциклопедија
М’гленце
М’гленце во рамките на Македонија
М’гленце
Местоположба на М’гленце во Македонија
М’гленце на карта

Карта

Координати 42°20′06.43″N 21°56′54.06″E / 42.3351194° СГШ; 21.9483500° ИГД / 42.3351194; 21.9483500
Регион  Североисточен
Општина  Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 14 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17063
Надм. вис. 635 м
М’гленце на општинската карта

Атарот на М’гленце во рамките на општината

М’гленце — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948206—    
1953366+77.7%
1961329−10.1%
1971303−7.9%
1981206−32.0%
ГодинаНас.±%
1991137−33.5%
1994118−13.9%
200284−28.8%
202114−83.3%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во М’гленце живееле 400 жители.[2] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во М’гленце живееле 400 жители.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 300 Македонци.[4]

М’гленце, според намалувањето на бројот на населението, преминало од средно во мало село. Така, во 1961 година броело 329 жители, а во 1994 година 118 жители.

Според пописот од 2002 година, во селото М’гленце живееле 84 жители, од кои 33 Македонци и 51 Србин.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 14 жители, од кои 6 Срби и 8 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 400 400 206 366 329 303 206 137 118 84 14
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]


Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата од 1950 година, родови во селото:[11]

 • Староседелци или доселеници со непознато потекло: Во минатото во селото постоела само една задружна куќа од која потекнуваат некои родови. Неа ја чинеле четири браќа. Стоилко, Бојко и Томо, додека потомците од четвртиот брат не се сочувани. Родови кои потекнуваат од браќата: Ќосинци или Стаменковци (4 к.), дедото Стаменко бил ќосав и затоа го добиле името; Луткинци (6 к.) потекнуваат од погоре споменатиот предок Стоилко. Го знаат следното родословие: Коле (жив на 70 г. во 1950 година) Стоша-Стоилко, основачот на родот; Илинци (4 к.) гранка се од родот Луткинци; Поповци (1 к.) потекнуваат од предокот Бојко; Стајчинци (3 к.) потомци се на некој од погоре споменатите браќа; Ковачевци (2 к.) гранка се од родот Стајчинци; Куртинци (1 к.) и они се гранка од Стајчинци; Станишлевци (9 к.) гранка се од родот Стајчинци; Марковци (2 к.) гранка на некој од погоре споменатите родови; Бирдоњци (1 к.) гранка се од родот Марковци. Имаат иселеници во Војводина; Пешинци (2 к.) гранка се од некој погоре спомнат род; Лазаровци (2 к.) исто така гранка од некој погоре спомнат род; Стојковци (1 к.) гранка се од родот Лазаровци.
 • Доселеници: Гулаци (5 к.) доселени се однекаде. Биле грбави и затоа го добиле името, и денес во овој род има грбави луѓе; Грчки (3 к.) доселени се однекаде. Не знаат како го добиле името. Некои мислат дека потекнуваат од предок Влав. Во овој род порано бил познат некој предок Стаменко Грчки; Цоканци (1 к.) доселени се од селото Герман. Имаат иселеници во околината на Гнилане; Цацаре (3 к.) некој говорел Цацаре и по тоа го добиле името; Дервиш-Јован (1 к.) доселени се од соседното село Рајчевци. Таму припаѓале на родот Близанци. Имаат иселеници во Славујевце кај Прешево и во Војводина; Томиќи (1 к.) доселени се од селото Сурдул кај Врање.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Има многу иселеници од селото на територијата на денешна Србија. Јосифовиќи, Стошиќи, Дунгерини и Стојановиќи иселеници се во Трстени и Пољаници. Од 1878 година од селото се иселиле уште 14 семејства. Они преминале во Врање, јабланичкото село Кљајиќ, потоа во Жеглигово, прешевско, Горна Морава и во Параќин. Имало иселеници и во Војводина. Потоа едно семејство (Станислав) се иселило во кумановското село Ропалце. Јанковиќи се иселиле во Алиѓерце кај Прешево.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил Кънчов. „Македония. етнография и статистика“. София, 1900, стр. 244.
 3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 150-151.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 20 март 2017.
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. . Трифуноски, Јован (1964). Горна Пчиња. Белград. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]