Осиче (Кумановско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осиче
Осиче во рамките на Македонија
Осиче
Местоположба на Осиче во Македонија
Осиче на карта

Карта

Координати 42°13′40″N 22°1′45″E / 42.22778° СГШ; 22.02917° ИГД / 42.22778; 22.02917Координати: 42°13′40″N 22°1′45″E / 42.22778° СГШ; 22.02917° ИГД / 42.22778; 22.02917
Регион  Североисточен
Општина  Старо Нагоричане
Област Средорек
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17075
Надм. вис. 1.134 м
Осиче на општинската карта

Атарот на Осиче во рамките на општината
Осиче на Ризницата

Осиче — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Средорек, во околината на градот Куманово.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948108—    
1953107−0.9%
196191−15.0%
197167−26.4%
198142−37.3%
ГодинаНас.±%
199120−52.4%
199417−15.0%
20025−70.6%
20210−100.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Осиче имало 5 жители, сите Македонци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 128 96 108 107 91 67 42 20 17 5 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Осиче е македонско православно село, родовите во селото сите се доселени

Родови во Осиче се: Миленковци (5 куќи) нивното потекло е од селото Опила, кривопаланечко. Го знаат следното родословие: Тасе (жив на 60 г. во 1971 година) Цветан-Величко-Миленко кој се доселил во селото. Миленко во Опила убил Турчин и се доселил во Осиче; Стојковци (1 куќа) отсекогаш имале едно домаќинство, доселени се однекаде; Јаудици (1 куќа) и они се доселени однекаде; Веселиновци (1 куќа) потекнуваат од домазет кој дошол од селото Црвен Град, Горна Пчиња; Арсеновци (1 куќа) доселени се однекаде; Дитковци (1 куќа) родот го основал домазет кој дошол од кривопаланечкото село Гулинци.[8]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Иселеници има во кумановските села Лопате и Тромеѓа, како и во градот Куманово.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 20 март 2017.
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. 8,0 8,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје: Универзитетска печатница „ Кирил и Методиј “. стр. 114–115.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]