Длабочица (Кумановско)

Координати: 42°17′25″N 22°2′33″E / 42.29028° СГШ; 22.04250° ИГД / 42.29028; 22.04250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Длабочица
Длабочица во рамките на Македонија
Длабочица
Местоположба на Длабочица во Македонија
Длабочица на карта

Карта

Координати 42°17′25″N 22°2′33″E / 42.29028° СГШ; 22.04250° ИГД / 42.29028; 22.04250
Регион  Североисточен
Општина  Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 20 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17027
Надм. вис. 1041 м
Длабочица на општинската карта

Атарот на Длабочица во рамките на општината
Длабочица на Ризницата

Длабочица — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948275—    
1953280+1.8%
1961312+11.4%
1971278−10.9%
1981137−50.7%
ГодинаНас.±%
199185−38.0%
199483−2.4%
200251−38.6%
202120−60.8%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 350 Македонци.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Длабочица имало 51 жител, сите Македонци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 20 жители, од кои 10 Македонци, 1 Србин и 9 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 336 240 275 280 312 278 137 85 83 51 20
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Длабочица е македонско село.

Според истражувањата од 1960 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Дедо-Трајковци (10 к.), Димитровци (4 к.), Љубан (1 к.) и Ристинци (5 к.) првиот род е најстар во селото доселен во XVIII век. Сите наведени родови се доселени со непознато потекло; Крстинци (14 к.) доселени се од некое место во Велешко. Овде живеат од почетокот на XIX век; Филиповци (10 к.) доселени се од некое место источно од селото Длабочица.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[10]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од селото постои големо иселување. До 1958 година, 36 семејства од селото се имаат иселено во Србија, во Глогоњ и Качарево.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 19 март 2017.
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Трифуноски, Јован (1964). Горна Пчиња. Белград.
 10. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 208. ISBN 9989649286.
 11. . Трифуноски, Јован (1958). О послератном насељавању становништва из НР Македоније у три банатска насеља, Јабука, Качарево и Глогоњ. Нови Сад: Матица Српска. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]