Качарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Качарево
Град
Центарот на градот
Центарот на градот
Качарево is located in Србија
Качарево
Качарево
Местоположба во Србија
Координати: 44°57′35″N 20°41′22″E / 44.95972° СГШ; 20.68944° ИГД / 44.95972; 20.68944Координати: 44°57′35″N 20°41′22″E / 44.95972° СГШ; 20.68944° ИГД / 44.95972; 20.68944
Земја Србија
Покраина Војводина
ОкругЈужнобанатски
Површина
 • Качарево38 км2 (15 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (2011)
 • Качарево 7.100
 • Густина201/км2 (520/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број26212
Повик. бр.+381(0)13
Регист. табличкиPA

Качарево — град во Јужнобанатскиот округ во Војводина, Србија. Во градот во 2011 година живееле 7,100 жители. Качарево е град со значително македонско население, односно според пописот во 2002 година, во градот живееле 1,467 Македонци или 19,24 % од вкупниот број на жители.

Име[уреди | уреди извор]

Градот првично бил именуван со германското име Францфелд, изведено од австрискиот цар Франц I. На унгарски, градот бил познат како Francföld, Ferencfalva или Ferenchalom.

До 1918 година, тој бил познат на српски како Краљевиќево и Банатско Краљевиќево. По втората светска војна, населбата била именувна Качарево во чест на националниот херој Светозар Качар.

Географија[уреди | уреди извор]

Качарево се наоѓа на рамна и плодна рамница, приближно 11 километри северно од Панчево и 21 километар северозападно од Белград. Градот се наоѓа во Јужнобанатскиот округ, во автономната покраина Војводина, која се наоѓа во северниот дел на Србија. Градот се наоѓа на надморска височина од речиси 81 метар.

Најголема соседна општина е Панчево, но во регионот исто така се расфрлани други помали населенени места, слични во големина со Качарево, како Банатско Ново Село и Јабука.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил основан во 1791 година[1] од царот Леополд II и изграден во 1792 година од германски доселеници. До 1921 година населението вклучувало 4,450 Германци, кои сочинувале 97.7 проценти од вкупното население во тоа време. Тука исто така се наоѓал концентрационен камп за локалните граѓани од германско потекло држен од партизаните по втората светска војна.

По втората светска војна, градот бил колонизиран од Срби кои дошле од Босна, Краина, Лика, и Далмација и од Македонци кои дошле од Македонија.

Демографски податоци[уреди | уреди извор]

Православна црква
Спортска сала

Попис од 1971 година[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1971 година, градот бил етички мешан, и Македонците сочинувале релативно мнозинство (41.13 %).

Попис од 2002 година[уреди | уреди извор]

Бројот на регистрирани жители во градот во 2002 година бил 7,624, во 2,529 домаќинства. Мнозинството жители биле Срби (5,042 или 66.13%), додека Македонците сочинувале 19.24% од населението или 1,467 луѓе. Околу осум проценти од населението се или бегалци или интерно раселени лица, како последица на војните во Косово и Босна.

Историско население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19617.792—    
19718.088+3.8 %
19818.309+2.7 %
19918.103−2.5 %
20027.624−5.9 %
20117.100−6.9 %

Економија[уреди | уреди извор]

Главното занимање на луѓето во градот е земјоделството, како и во многутте други локални населби. Сепак, многу од жителите во градот, исто така, работат во фабрики во соседниот град Панчево.

Фестивал[уреди | уреди извор]

Градот е познат по фестивалот за сланина наречен „Сланинијада“, кој е организиран од Туристичката асоцијација на Качарево. Фестивалот првпат бил организиран во 1988 година и се одржува секоја година во претпоследната недела од месец февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Слободан Ќурќиќ, Broj stanovnika Vojvodine, Нови Сад, 1996.
  1. „Foundation certificate“. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]