Дурачка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дурачка Река е село во Општина Крива Паланка, во околината на градот Крива Паланка.


Дурачка Река
Дурачка Река is located in Македонија
Дурачка Река
Местоположба на Дурачка Река во Македонија
Координати 42°11′2″N 22°21′36″E / 42.18389° СГШ; 22.36000° ИГД / 42.18389; 22.36000Координати: 42°11′2″N 22°21′36″E / 42.18389° СГШ; 22.36000° ИГД / 42.18389; 22.36000
Регион Дурачка Река
Општина Општина Крива Паланка
Население 290 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 973 м


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓаво истоимената област Дурачка Река, во северното подножје на Осоговските Планини, оддалечено 5 километри југоисточно од Крива Паланка. Атарот на селото зафаќа површина од 23,56 квадратни километри.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Во селото се занимаваат со сточарство, пчеларство и производтство на зеленчук и овошје.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Дурачка Река живееле 510 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Дурачка Река имало 688 Македонци, егзархисти.[2]

Според послениот Попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 290 жители, од кои 289 се Македонци и 1 Влав.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 510[1] 688[2] 857 936 715 654 465 377 363 290

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 224.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 142-143.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.