Прејди на содржината

Градиште (Дурачка Река)

Координати: 42°11′2″N 22°21′36″E / 42.18389° СГШ; 22.36000° ИГД / 42.18389; 22.36000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°11′2″N 22°21′36″E / 42.18389° СГШ; 22.36000° ИГД / 42.18389; 22.36000
Основни податоци
Место Дурачка Река
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Дурачка Река. Претставува градиште од доцна антика. Спроти Голомудово маало се наоѓа ритче со зарамнето плато, што доминира над Дурачка Река. По површината на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Се гледаат остатоци од бедем.[1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069