Прејди на содржината

Селиште (Нерав)

Координати: 42°17′21″N 22°10′1″E / 42.28917° СГШ; 22.16694° ИГД / 42.28917; 22.16694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°17′21″N 22°10′1″E / 42.28917° СГШ; 22.16694° ИГД / 42.28917; 22.16694
Основни податоци
Место Нерав
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Нерав. Претставува градиште од доцноантичкото време. На зарамнето плато на мало ритче кое има доминантна местоположба над клисурата на Неравска Река, до патот што води до Трговиште, се гледаат остатоци од ѕидови на утврдување, делови од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 192. ISBN 9989649286.